תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

אנחנו והגויים: האם יש בכלל הבדל בין יהודי לגוי?

בעוד שעל פי התפיסה הרציונליסטית של הרמב"ם ליהודים אין יתרון מהותי על הגויים, ריה"ל מציב את העם הנבחר כעליונים שבבני האדם. מיכה גודמן מעמיק בכל שיטה ותוהה אם אפשר לדון בשאלת ישראל והעמים בלי להשתמש במילה "גזענות"
מיכה גודמן, אלכס צייטלין
הסופר ד"ר מיכה גודמן הוא עמית מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית. גודמן הוא מחברם של שבעה ספרים: שלושה מהם עוסקים בהגות יהודית קלאסית והארבעה האחרונים עוסקים בהגות ישראלית אקטואלית. שלושת ספריו העוסקים בהגות יהודית הם: סודותיו של מורה הנבוכים, חלומו של הכוזרי והנאום האחרון של משה. ארבעת ספריו העוסקים בהגות ישראלית הם: מלכוד 67, חזרה בלי תשובה, מהפכת הקשב והיום השמיני. שבעת ספריו של גודמן היו לרבי מכר. (תצלום: יונית שילר)

אלכס צייטלין

11

כשהמקרא אומר שאדם נברא בצלם אלוהים, מה זה אומר? הרמב"ם סבור שמדובר בתבונה, שהיא תכונה אוניברסלית ולא ייחודית ליהודים. מכאן, שככל שאדם יפתח את תבונתו – כך יתקרב לאל. לעומתו, ר' יהודה הלוי מאמין שרק בעלי סגולה מיוחדת יכולים לקשר את עצמם לאלוהים, ובעלי הסגולה הזו הם היהודים בלבד.

אז מה זה אומר על ההבדל בין יהודי לגוי? האם מי שמתגייר יכול להיות נביא? ומה אפשר ללמוד מזה על היחס לגויים היום?

מוזמנים ומוזמנות לצפות בפרק הרביעי בסדרה "שאלה של זהות: אנחנו והגויים", המשודרת בערוץ היוטיוב "באים אל הפרופסורים" של אלכס צייטלין.

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics