תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

בין שמים וארץ – פרק 6: שבים ושבים יותר

חוק השבות הוא אחד החוקים היסודיים והחשובים ביותר במדינת-ישראל, אך האם הוא עדיין משקף את ערכי העם היהודי והמדינה כיום?
הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן, ומנהל פרויקט iEngage. הוא בנה וייסד תוכניות לימוד מקיפות בתחומי החינוך, ההכשרה וההעשרה לחוקרים, מחנכים, רבנים ומנהיגים דתיים וחילוניים בישראל ובצפון אמריקה. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר,  בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה היהודית. להרטמן תואר דוקטור לפילוסופיה יהודית מהאוניברסיטה העברית, תואר שני לפילוסופיה מדינית מאוניברסיטת ניו יורק, תואר שני בלימודי דתות מ-Philadelphia, Temple University והסמכה לרבנות ממכון שלום הרטמן. הוא מחברו של הספר

שרגא בר־און

תמר אלעד-אפלבום

לפני כמה שבועות נערך במכון הרטמן כנס בנושא "מבט עכשוי על חוק השבות" של המרכז ליהדות ומדינה. לפחות משתי בחינות, חוק השבות הוא החוק היסודי והחשוב ביותר בספר החוקים של מדינת-ישראל: הוא הבסיס לזהותה של ישראל כמדינת היהודים, והוא מתחם את גבולות העם.

כבר בעת הצעתו עמד דוד בן גוריון על ייחודו של החוק, הקובע שלא המדינה מקנה את הזכות להיות אזרח בה, אלא הזכות הזו טבועה בכל יהודי בכל מקום אשר יהיה בו, באשר הוא יהודי.

מיום חקיקתו עורר החוק סערות פוליטיות ומשפטיות, והמחלוקות סביבו ממשיכות לבעבע גם 52 שנה אחרי תיקונו האחרון, ואפילו אחרי שזכה למעמד כחוק יסוד במסגרת "חוק הלאום" לפני כארבע שנים. גם היום מערערים על החוק משמאל ומימין. אלו אומרים: "החוק פוגע בשיוויון האזרחי בישראל", ואלו אומרים: "יש לצמצם את הקף החוק, להגדירו הגדרה אורתודוכסית יותר, ולבטל את ההכרה בזכות השבות של נכד ליהודי".

האם החוק עדיין משקף את ערכי העם היהודי ומדינת-ישראל היום? אולי הגיע הזמן להפריד בין השאלה "מיהו יהודי" כשהיא נשאלת לצורך קבלת אזרחות, לבין השאלה "מיהו יהודי" כאשר כל אחד שואל את עצמו איזה יהודי הוא בזהותו האישית?

בהסכת "בין שמים וארץ" משוחחים נשיא מכון הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, והרב ד"ר שרגא בר-און על סוגיות של יהדות וישראליות שנמצאות בלב השיח הציבורי כיום. בכל פרק מצטרפת גם הרבה תמר אלעד-אפלבום לחלק האחרון של השיחה, ומאירה את נושא הפרק מנקודת מבט נוספת, מתוך עולם ההגות היהודית לדורותיה.

מוזמנים ומוזמנות להאזין.

  • את הפודקאסט שלנו תוכלו למצוא גם במגוון שירותי הפודקאסטים, בהם:
    Apple Podcasts
    Google Podcasts
    Spotify

    אם אתם משתמשים בשירות אחר, והפודקאסט שלנו לא נמצא שם (חלק ניכר מהשירותים "מושכים" את הפודקאסט מגוגל או מאפל), תוכלו לעקוב באמצעות RSS אחר כתובת זו: https://139.castos.com/feed
הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics