יקיר אנגלנדר

יקיר אנגלנדר

עמית מחקר לשעבר, מרכז קוגוד
ד"ר יקיר אנגלנדר היה חוקר במכון שלום הרטמן.
יקיר היה חוקר אורח בבית ספר לדתות בהארוורד (2015) שנתיים קודם לכן שימש כפוסט-דוקטורט מטעם מלגת פולברייט-רבין באוניברסיטת נוסטווסטרן שבשיקאגו. הוא שירת כמנהל של קידס4פיס בישראל ובפלסטין משנת 2007 ובשנת 2012 מונה לסגן הנשיא של הארגון הבינלאומי. www.k4p.org
אנגלנדר מתמחה במחשבה יהודית מודרנית בדגש על לימודי מגדר. את הדקוטרוט הוא כתב באוניברסיטה העברית (2012) בפילוסופיה יהודית ולימודי מגדר. את התזה הוא פרסם בספר "תפיסת הגוף הגברי במחשבה החרדית לאחר השואה" (הוצאת מאגנס של האוניברסיטה העברית, בדפוס). במהלך שנות כתיבת עבודת הדוקטורט הוא היה חוקר במכון הרטמן בתוכנית "חדרים", לאחר מכן כחוקר במכון למחקר ושימש כעוזר מחקר לחוקרים במכון.
אנגלנדר כתב מאמרים במפגש שבין יהדות ומגדר, סביב תפיסת הגוף בכתיבתו של ניצול השואה אהרן אפלפלד, התיאולוגיה של אלי ויזל, תפיסת הבושה בספרות התלמודית וסביב שאלות של זהות יהודית ישראלית ואמריקאית בעת הנוכחית. את הספר: הגוף והמיניות בשיח הציוני-דתי החדש" הוא כתב יחד עם פרופסור אבי שגיא. הספר התפרסם בעברית (הוצאת מכון הרטמן 2013) ובאנגלית (Academic Press, 2015).
אנגלנדר עוסק בדיאלוג ועשייה בין-דתית בתיאוריה ובמעשה תוך שימוש במאבק לא אלים ככלי לשינוי. בשנת 2011 הוא זכה בפרס ברלינצקי-שיינפלד כחוקר צעיר ששינה את החברה הישראלית על תרומתו בהקמת הארגון קידס4פיס.