תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

לא כנענים לא צלבנים

מקורות המיתולוגיה הישראלית
מחבר.ת
דוד אוחנה
מוציא לאור
הוצאת מכון שלום הרטמן
שנת הוצאה​
2008

תקציר

לא כנענים לא צלבנים הוא מחקר חלוצי המבקש לפענח את "הסדר המיתי" של "קהילת החוייה" הישראלית. שתי קריאות הקרב הנועזות על הישראליות היו הסיפר הכנעני והסיפר הצלבני. ההבניה הנאו-כנענית הגדירה את הלאומיות הישראלית כקהילייה ילידית מדומיינת, שסופה נתק מהרציפות ההיסטורית, ההבניה המיתולוגית של הציונות כצלבנות מודרנית תיארה את הישראליות כפרוייקט מערבי קולוניאלי שסופו חידלון. הספר מציע זווית ראייה מקורית העוקבת אחר התפתחותה של התודעה הישראלית, מאתרת מבני עומק ומצבי נפש קולקטיביים ובוחנת את הישראליות על דעת הזמן והמקום.

לא כנענים לא צלבנים משרטט לראשונה קווי מתאר של המיתולוגיה הישראלית כמצבי תודעה השבים ונשנים – התרסה כנענית, כמיהה משיחית, חרדה צלבנית, ערגה ים-תיכונית. הספר בודק כיצד "מטפורות שורשיות" אלו מתפקדות בשיח הציבורי, בשדה התרבותי ובפעולה הפוליטית.

פרופסור דוד אוחנה מלמד היסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וחוקר בכיר בן-גוריון לחקר ישראל והציונות. בין ספריו ומחקריו הרבים בהיסטוריה המודרנית של אירופה ושל הציונות והישראליות: מסדר הניהליסטים (מוסד ביאליק 1993),  הישראלים האחרונים (הקיבוץ המאוחד 1998), התשוקה הפרומתאית (מוסד ביאליק 2000) וחרון האינטלקטואלים (הקיבוץ המאוחד 2005).  

 

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics