תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

חוק הלאום ויהדות התפוצות – הזדמנות שהוחמצה

"בהרבה מובנים, חוק הלאום משרטט מי בפנים ומי בחוץ. מבחינת החוק, יהודי העולם לא נוטלים חלק בזהותה הלאומית של מדינת ישראל", אמרה ד"ר משואה שגיב בכנס התפוצות של מקור ראשון  
ד"ר משואה שגיב היא עמיתת מחקר במרכז דוד הרטמן. במסגרת זו היא משתתפת בקבוצות מחקר, חוקרת, כותבת ומרצה על שאלות של משפט, לאומיות ודת ובפרט עמיות יהודית והמשפט הישראלי. נוסף על מינויה במכון, שגיב היא המנהלת האקדמית של המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן ומרצה מן החוץ בפקולטה. היא בעלת תואר ראשון (בהצטיינות) במשפטים ומדע המדינה מאוניברסיטת בר-אילן, תואר שני (בהצטיינות) מבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, ותואר שלישי במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב.

11

בתחילת השבוע נערך כנס התפוצות של מקור ראשון, שבו השתתפה ד"ר משואה שגיב, עמיתת מחקר במכון הרטמן. "אין ספק שאפשר וראוי היה לאמץ בחוקה הישראלית המתהווה תפישה שהיא יותר מכבדת, יותר הדדית ופחות היררכית כלפי יהודי התפוצות. תפישה הרואה בעם היהודי שותף לפרויקט הישראלי – ולא כפוף לו".

שגיב ציטטה את חוק הלאום שבו נכתב כי "המדינה תפעל בתפוצות לשימור הזיקה בין המדינה ובין בני העם היהודי" וציינה שהמילה "בתפוצות" התווספה ברגע האחרון, בשל לחץ חרדי. "לא קשה לשער מדוע", אמרה. "כשאנחנו מסתכלים על ההרכב של יהודי ישראל אל מול יהודי צפון אמריקה, אפשר להניח שסוגיות כדוגמת מתווה הכותל והגיור עמדו אל מול עיני המפלגות החרדיות".

  • להרחבה בנושא ראו מאמרה של שגיב, כאן.
הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics