תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

שמור וזכור – גם בשבת חילונית יכולה להיות קדושה

בחברה הישראלית היום יש לנו יותר משבת אחת - יש שבת דתית ויש שבת חילונית. ובשתיהן יש אפשרות להתרוממות נפש, לעיסוק ברוח ולעונג שבת
הרב אסטבן גוטפריד הוא מייסד, רב קהילה ומנכ"ל “בית תפילה ישראלי” ומנהיג את הקהילה ואת הארגון שצמח בעקבותיה מאז הקמתם. הוא נמנה עם מייסדי רשת הקהילות להתחדשות יהודית וחבר בצוות המרכז של הרשת, המאגדת למעלה מ-40 קהילות תפילה ישראליות חדשות שאינם משויכות לזרמים הדתיים. אסטבן נולד בבואנוס איירס שבארגנטינה ב-1965. הוא גדל בבית מסורתי וציוני, והתחנך בבתי-ספר יהודיים ובתנועת הנוער של התנועה המסורתית, שם התוודע לחיי קהילה עשירים, ומשמעותיים. חותם עמוק במיוחד טבע בו רב

11

 

כשחיים נחמן ביאליק דיבר על השבת הוא אמר "השבת היא היצירה הגאונית ביותר של הרוח העברי, וכל הפוגע בה כפוגע בבבת העין של האומה…" אבל באשר לשאלה מה יכולה להיות אותה הפגיעה בשבת, הוא הדגיש כי "אין לקבוע מסמרות חזקים בדבר הזה. הדברים דקים מן הדקים והם מסורים ללב, והכול לפי הכוונה".

איך זוכרים ומקדשים את השבת?

הרב אסטבן גוטפריד, ממייסדי "בית תפילה ישראלית" בתל אביב, לומד דווקא מהעיר תל אביב מה היא שבת חילונית שיש בה קדושה: לפעמים היא נמצאת בטיול משפחתי לשבת, או בארוחת שישי עם המשפחה המורחבת, או קדושה של האדם בביתו מול עיתוני השבת וספר טוב, או בעיסוק מהנה ומענג בספורט.

לדעתו, אם רוצים להוסיף קדושה לשבתות בתל אביב מומלץ ליצור באופן חיובי היצע רחב ומגוון של חוויות שבת המותאמות לקהלים השונים החיים בעיר בבתי התרבות, בבתי התפילה, בבתי הבילוי ובמרחב הציבורי.

כך תהיה השבת כזו, שבה הדגש הוא על "וקראת לשבת עונג", שבה מכבדים לא רק את "שומרי השבת" אלא גם את "מייחדי שבת" לפי דרכם, יכולתם וטעמם.

עוד בסדרה "מה הדיבר"

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics