/ תוכנית בארי

נקיון כפיים – יום מצווה מהלב

פרויקט עירוני של תלמידי ותלמידות כיתה ז' בחיפה

"יום המצווה מהלב" הנו פרויקט עירוני – אירוע שיא בשנת גיל המצוות של תלמידי ותלמידות כתות ז' בעיר חיפה.

יום זה מתקיים בהובלת תכנית "בארי" של מכון הרטמן והמחלקה לחינוך חברתי ערכי בעיריית חיפה מזה שבע שנים.

ב'יום המצווה מהלב' נוהגים כל התלמידים מהחטיבות העירוניות ללמוד מקורות מהתרבות היהודית הישראלית העוסקים ביחס לאחר, בנתינה, באחריות וערבות הדדית, ולהתנסות הלכה למעשה בהתנדבות ועשייה ערכית למען האחר בגנים ובבתי ספר לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים, בבתי אבות, ניקיון קטעים משביל ישראל, ניקיון חופים, תחזוק גינות קהילתיות ועוד ועוד…

השנה בחרנו להקדיש את 'יום המצווה מהלב' להעלאת המודעות לעובדי ועובדות המשק הפועלים לניקיון בית הספר. לעתים עובדים אלו נדמים לתלמידים "כשקופים" ולכן חשבנו שזאת הזדמנות טובה לערוך הכרות עמם ולראותם מעבר "לתפקיד".

ליזמה של העלאת המודעות לעובדי הניקיון חברו בית ספר "אליאנס", עירוני ה', עירוני א', עירוני ג', רעות לאומנויות, בית ספר חוגים, ליאו באק וחטיבות שקד ודגן מקרית חיים. במסגרת יוזמה זאת לאחר לימוד מעמיק, בחר כל בי"ס האם לייחד ארוחה ובמסגרתה להוקיר ולהודות על העבודה המאומצת או לקיים מפגשים בין התלמידים לעובדות הניקיון.

תלמידי חטיבת שקד עם צוות העובדים
תלמידי חטיבת שקד עם צוות העובדים

במהלך השבוע שחלף ראיינו התלמידים בחלק מבתי הספר את העובדות וערכו סרטונים על מנת שהתלמידים יוכלו לראותם מעבר לתפקיד בו הן פועלות. במסגרת המפגשים הללו זכו התלמידים להכיר את סיפור חייהם. בהמשך ללימוד ולמפגש לקחו על עצמם התלמידים להתנסות בחילופי תפקידים ולנקות במקום צוות הניקיון את ביה"ס, כך יוכלו להעריך ולהוקיר את העבודה המאומצת ולהשתדל לשמור על ניקיון הכתה ובית הספר מדי יום ולא רק פעם בשנה.

מחטיבת שקד מספרות ליליאן שלגי רכזת שכבת ז' ומעין ינאי רכזת בארי שהתלמידים התנדבו בשמחה והתלהבות למשימות השונות. עובדות המשק היו נבוכות מעט מהמעמד, אך הודו על תשומת הלב וההזדמנות להיכרות עם התלמידים. במהלך יום המצווה מהלב התקיים מפגש אישי בין התלמידים ועובדות המשק ובמסגרתו זכו התלמידים לשמוע את סיפור עלייתן לארץ וסיפורים אודותיהן ואודות משפחתן.

שרית רפפורט רכזת בארי בבי"ס עירוני א' מספרת: "היה מאוד מרגש אצלנו היום. הכנו סרטונים שבהם ראיינו את העובדים השונים. כל עובד משק הגיע לכיתה, אחרי שהתלמידים מירקו וצחצחו את השולחנות. הענקנו לכל אחד מהעובדים תעודת תודה, ההנהלה נכחה בכל אחת מהכתות ולאחר מכן העובדים התכנסו בחדר הישיבות ונהנו מארוחה קלה אך מפנקת. הם היו נרגשים ואסירי תודה. צד אחד נהנה באופן ברור. אני מאוד מקווה שהתלמידים למדו היום שכיף  לשמח מישהו אחר.

עובדי המשק והנהלת בה"ס עירוני א' חיפה עם תעודות ההוקרה על עבודתם המאומצת.
עובדי המשק והנהלת בה"ס עירוני א' חיפה עם תעודות ההוקרה על עבודתם המאומצת.
תלמידי עירוני ג' חיפה מכינים משלוחי מנות לעובדי המשק בביה"ס
תלמידי עירוני ג' חיפה מכינים משלוחי מנות לעובדי המשק בביה"ס
אוסף תמונות מהאירוע בבית הספר אליאנס
אוסף תמונות מהאירוע בבית הספר אליאנס
עוד בנושא
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics