/ משכילות

אחרי 15 שנה: ד"ר מלילה הלנר-אשד נפרדת מתוכנית משכילות

"ביקשתי ליצור תוכנית שתתמוך ותקדם דוקטורנטיות, ולהבטיח בכך גם תוספת כוח לקולן בחברה הישראלית", אמרה הלנר-אשד. ד"ר חנה פנחסי תחליף אותה בתפקיד

חילופי תפקידים בתוכנית "משכילות" במכון הרטמן: ד"ר מלילה הלנר-אשד, שהקימה את התוכנית בשנת 2008 והובילה אותה מאז, עוזבת את תפקידה כראשת התוכנית, ובמקומה תעמוד בראש התוכנית ד"ר חנה פנחסי.

תוכנית משכילות מיועדת לנשים אקדמאיות מצטיינות, העוסקות במדעי היהדות ובזהות יהודית וישראלית, ומעניקה להן סביבה תומכת מבחינה לימודית ומחקרית, בשלב כתיבת עבודת הדוקטורט שלהן לאחר אישור הצעת המחקר.

"ההקמה וההובלה של תוכנית משכילות היו פרק נהדר בעבודתי במכון הרטמן," אמרה הלנר-אשד. "זו הייתה יוזמה שנולדה מהרצון לפעול באופן אקטיבי למען נשים בשלב מחקרי שנשים רבות עוברות אותו כפרק קשה ובודד מאוד, בעיקר אם מדובר בשנים של אמהות לילדים צעירים, ולהבטיח גם תוספת כוח לקולן בחברה הישראלית.

"כמו כן ביקשתי ליצור תוכנית שתהווה עבור משתתפיה אפשרות מעבר אורגנית להשתלבות במכון הרטמן במסגרותיו השונות, ותבטיח השתלבות של מספר הולך וגדל של נשים בעמדות מחקר, הובלה וניהול במכון. זו הייתה זכות של ממש לפגוש בכל שנתיים קבוצה נהדרת כל-כך של נשים ישראליות חכמות ומעניינות, שחוקרות נושאים כל כך מגוונים, ולחנוך אותם לתרבות עבודה של תמיכה ושותפות. שמחתי מאד בהזדמנות לעשות זאת."

לאחרונה זכתה הלנר-אשד בפרס עובדת מצטיינת מטעם מכון הרטמן. נשיא המכון, הרב ד"ר דניאל הרטמן, אמר אז: "מלילה היא מהמורות והמחנכות הוותיקות במכון הרטמן. מחקריה בזוהר בפרט, ובקבלה ובמיסטיקה בכלל, בנוסף לכך שהם מקוריים, יסודיים ועמוקים – הם מתאפיינים בנגישות נדירה לקהלים רחבים של לומדים ולומדות, וממצבים את הלנר-אשד כאחת מהמפיצות הגדולות של המיסטיקה היהודית בדורנו".

הוא הוסיף כי הפרס ניתן להלנר-אשד "על תרומתה פורצת הדרך, בשנים הרבות שבהן הובילה את טיפוח המצוינות האקדמית והאינטלקטואלית של נשים דוקטורנטיות, תוך שימת לב מדוקדקת לצרכים הייחודים של המשתתפות בתוכנית, ושל נשים בכלל".

את הלנר אשד תחליף בתפקיד ד"ר חנה פנחסי, בעצמה בוגרת תוכנית "משכילות", שסיימה ב-2022 שבע שנים של ניהול בית הספר להוראת תרבות-ישראל של תוכנית בארי, ושותפות בהנהלת התוכנית. פנחסי היא עמיתת מחקר במרכז קוגוד למחשבה יהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן, מנחה בתוכנית "עד הנה" – סמינר הכתיבה לדוברי רוסית, ובקבוצות חשיבה ב"מרכז ליהדות ומדינה".

"לפני 15 שנים נכנסתי בשערי מכון הרטמן כמשתתפת במחזור הראשון של תוכנית 'משכילות'. מורתי וחברתי ד"ר מלילה הלנר-אשד הקימה את התוכנית שסייעה לי – ולרבות אחריי – להשלים בהצלחה את הדוקטורט", אמרה פנחסי. "כעת, אני מתרגשת ושמחה לקראת התפקיד החדש שלי, להוביל את התוכנית ואני מקווה לסייע לדוקטורנטיות הצעירות במסע האישי, האינטלקטואלי והיצירתי המאתגר שלפניהן."

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics