תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

הכפפת הרבנויות המקומיות למועצת הרבנות הראשית לישראל

על שולחנה של הכנסת הונחה הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (בחירות רבני עיר, רבנים אזוריים, רבני יישוב ורבני שכונות), התשפ"ג–2023.

הצעת החוק מכילה בתוכה מספר שינויים משמעותיים אל מול המצב הקיים הקבוע בתקנות וכן אל מול הליך מינוי הרבנים המקומיים בעבר.

השינויים המרכזיים הם: החלשת כוחה של הרשות המקומית בבחירת הרבנים וחיזוק כוחו של השר לשירותי דת ומועצת הרבנות הראשית בבחירת הרבנים המקומיים. וכן הכפפת כלל הרבנים המקומיים למועצת הרבנות הראשית כסמכות הלכתית עליונה ויחידה. על פי ההצעה: "רב עיר, רב יישוב, רב אזורי ורב שכונה יהיו כפופים להנחיות מועצת הרבנות הראשית לישראל והיא תהווה הסמכות הדתית ההלכתית והרוחנית העליונה בכל הקשור לביצוע תפקידם הרבני".

הצעת החוק מבקשת להחליש את כוחן של הקהילות בבחירת הרב שלהן באמצעות החלשת כוחם של נבחרי הציבור המקומיים בבחירת ומינוי רבנים מקומיים וחיזוק המונופול של הרבנות הראשית על היהדות. מעתה, לא יהיה מקום לפסיקת הלכה עצמאית של רבנים מקומיים בעניני נישואין, כשרות, מקוואות ובתי הכנסת. הרשויות המקומיות צפויות להיות מוצפות ברבנים שמונו "מטעם" ולא ברבנים אשר נבחרו על ידי קהילתם – בעיר, בכפר ובשכונה משום שהיא מעבירה כוח משמעותי מהגורמים המקומיים לגורמי הממשלה, אשר רובם מזוהים עם מספר מצומצם של מפלגות פוליטיות והיא מעוררת  התנגדויות עזות בקרב הרשויות המקומיות.

"ואיך יתמנה שום אדם מבלי שאלת פי ורצון רוב הקהל?" (ר' משה סופר)

למסורת היהודית השקפת עולם אחרת לגמרי מהמוצע בחוק זה. התלמוד הבבלי מביא דוגמאות לתפיסת הסמכות ההלכתית המקומית אף בניגוד לפסיקה ההלכתית המקובלת על ידי הרוב. כך לדוגמא מספר התלמוד  "בִּמְקוֹמוֹ שֶׁל רַבִּי יוֹסֵי הַגְּלִילִי הָיוּ אוֹכְלִין בְּשַׂר עוֹף בְּחָלָב" (בבלי, שבת קל ע"א).  רבי יוסי הגלילי סבר שאיסור בשר בחלב תקף רק ביחס לבשר בהמה ולא ביחס לבשר עוף. אף שדעה זו לא מקובלת על החכמים, במקומו, בעירו של רבי יוסי הגלילי היו נוהגים כדברי רבם ולא כדברי הרוב.

סמכותו של הרב המקומי נובעת מהיותו נבחר על ידי הקהילה. כך נאמר בתלמוד: "אֵין מַעֲמִידִין פַּרְנָס עַל הַצִּבּוּר אֶלָּא אִם כֵּן נִמְלָכִים בַּצִּבּוּר" (בבלי, ברכות נה ע"א). פוסקי הלכה רבים קבעו שאין למנות רב אלא ברצון הקהילה.[1]

 

תפיסה זו הנותנת חשיבות רבה למקומיות, למנהגי המקום ולמנהיגי המקום, נובעת מהזיקה העמוקה הנדרשת בין הרב לבין קהילתו. הקהילה היא זו שצריכה למנות את הרב מתוך כך גם לקבל את מנהיגותו ופסיקותיו בענייני המקום. האחריות המקומית בנויה על הכרות ואמון הדדי. רב שמונה מרחוק, על ידי פוליטיקאים ורבנים שאינם מכירים את בני המקום לא יוכל למלא את תפקידו נאמנה.

זאת ועוד, הצעת החוק נותנת למועצת הרבנות הראשית לא רק את הסמכות למנות אלא גם קובעת שעל הרב המקומי לראות ברבנות הראשית לישראל את "הסמכות הדתית ההלכתית והרוחנית העליונה בכל הקשור לביצוע תפקידם הרבני". רב כפוף שאינו עצמאי בפסיקותיו ההלכתיות ביחס לבני המקום, לא יזכה באמון הציבור ויפגע בזיקתם להלכה ולמסורת.

 

נספח מקורות

  • תָּנוּ רַבָּנַן: בִּמְקוֹמוֹ שֶׁל רַבִּי אֱלִיעֶזֶר הָיוּ כּוֹרְתִין עֵצִים לַעֲשׂוֹת פֶּחָמִין לַעֲשׂוֹת בַּרְזֶל בְּשַׁבָּת, בִּמְקוֹמוֹ שֶׁל רַבִּי יוֹסֵי הַגְּלִילִי הָיוּ אוֹכְלִין בְּשַׂר עוֹף בְּחָלָב" (בבלי, שבת קל ע"א).
  • יְהוֹשֻׁעַ בֶּן פְּרַחְיָה אוֹמֵר: עֲשֵׂה לְךָ רַב (משנה, מסכת אבות, א, ו)
  • אָמַר רַבִּי יִצְחָק: אֵין מַעֲמִידִין פַּרְנָס עַל הַצִּבּוּר אֶלָּא אִם כֵּן נִמְלָכִים בַּצִּבּוּר, שֶׁנֶּאֱמַר: ״רְאוּ קָרָא ה׳ בְּשֵׁם בְּצַלְאֵל״, אָמַר לוֹ הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא לְמֹשֶׁה: מֹשֶׁה, הָגוּן עָלֶיךָ בְּצַלְאֵל? אָמַר לוֹ: רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם, אִם לְפָנֶיךָ הָגוּן — לְפָנַי לֹא כׇּל שֶׁכֵּן! אָמַר לוֹ: אַף עַל פִּי כֵן, לֵךְ אֱמוֹר לָהֶם. הָלַךְ וְאָמַר לָהֶם לְיִשְׂרָאֵל: הָגוּן עֲלֵיכֶם בְּצַלְאֵל? אָמְרוּ לוֹ: אִם לִפְנֵי הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא וּלְפָנֶיךָ הוּא הָגוּן, לְפָנֵינוּ לֹא כׇּל שֶׁכֵּן! (בבלי, ברכות נה ע"א).
  • מעתה ישפוט אדם, אם בצלאל שהיה מלא בחכמה ובתבונה ובדעת, צוה עליו הקב"ה ע"י שלוחו הנאמן מרע"ה. ולא רצה להכריחם להתמנות, שלא בשאלת פיהם ורצונם. ואיך יתמנה שום אדם בשום התמניות, מבלי שאלת פי ורצון רוב הקהל?  (ר' משה סופר, שו"ת חתם סופר חלק ה (חושן משפט) סימן יט)

[1] ראו מקורות בנושא זה במאמרו של איתן ירדן "תהליך בחירת רב מקומי במקורות ההלכתיים", צהר, לח (התשע"ה) זמין באתר האינטרנט אסיף

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics