תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

ישראל 2023: מה זה אומר להיות ליברל | הצד של תומר פרסיקו

שלושה סרטונים קצרים על המושג "ליברליזם", שעוד יותר מהמושג "דמוקרטיה", יש בו כדי להסביר מה קורה ברחובות בישראל היום, ואולי אפילו להצדיק את המרי האזרחי שאנו עדים לו
ד"ר תומר פרסיקו הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן, עמית רובינשטיין באוניברסיטת רייכמן, ועמית בכיר במרכז ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. בעבר היה מרצה אורח במכון הלן דילר למשפט עברי ולימודי ישראל באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, ומרצה בחוג למדעי הדתות באוניברסיטת תל אביב. פרסיקו חוקר את שורשי הליברליזם, זהות יהודית מודרנית, ותהליכים בדת העכשווית. ספרו 'מדיטציה יהודית: התפתחותן של תרגולות רוחניות ביהדות זמננו' יצא בהוצאת אוניברסיטת תל אביב ב-2016. ספרו 'אדם בצלם אלוהים: הרעיון ששינה

בחברה הישראלית מרבים לדבר היום על דמוקרטיה. אבל ד"ר תומר פרסיקו חושב שהאירועים בחודשים האחרונים קשורים דווקא במושג "ליברליזם", והוא מסביר את המושג הזה בשלושה סרטונים קצרים.

חלק ראשון: מה זה בכלל ליברליזם?

כיצד מוגדר ליברליזם ומה הוא נועד להשיג? בבסיס הרעיון עומדים ערכי חירות והשיוויון, והוא קשור גם לתפיסות של אוטונומיה של האינדיבידואל.

11

חלק שני: מה הם שורשי הליברליזם?

מה גרם להתגבשות הליברליזם? בסוף ימי הביניים ותחילת העידן המודרני נולדה התפיסה שיש לקדש את האוטונומיה של האינדיבידואל, אשר לצורך שמירה עליה, נוצרו אמנות חברתיות. התפיסה הליברלית גורסת ששלטון שאינו מצליח להיות שומר האמנה החברתית המגינה על הזכות לאוטונומיה של הפרטים הכפופים לו, מאבד את הלגיטימיות.

11

חלק שלישי: על ליברליזם ועל הזכות למרי אזרחי וסרבנות

איך כל זה קשור בישראל של היום? גם סרבנות, גם מרי אזרחי הם ביטוי לרעיון שבלי לגיטמציה מהעם, אין לשלטון לגיטימצי לשלוט.

11

ומהצד השני…

ד"ר לילך בן-צבי רואה את הדברים קצת אחרת. היא מזכירה את הביקורת של הזרם הקהילתני, למשל, על הליברליזם, ואיך הוא רלוונטי למציאות הפוליטית והחברתית היום.

מחשבה יהודית מרתקת אותך? דואג לעתידה היהודי-דמוקרטי של ישראל? מתעניינת ביהדות שרלוונטית עבורך?

מלאו את פרטיכם וקבלו את הניוזלטר שלנו

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics