תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

למען השם – פרק 36: צו 8 למנהיגות

בישראל, בארצות הברית ואפילו בפרשת השבוע אנחנו נתקלים במצב שבו קיים משבר סביב המנהיגות. אין ספק שנחוץ לנו כיום מנהיג פורץ דרך, אבל מי זה יכול להיות? מי הוא צריך להיות?
הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן. הרטמן מנחה יחד עם יוסי קליין הלוי את הפודקאסט עטור הפרסים For Heaven’s Sake, המדורג בעקביות כפודקאסט היהדות הפופולרי ביותר בארצות הברית, קנדה, בריטניה, אוסטרליה ודרום אפריקה, ואת הפודקאסט "למען השם" עם דב אלבוים. הוא בנה וייסד תוכניות לימוד מקיפות בתחומי החינוך, ההכשרה וההעשרה לחוקרים, מחנכים, רבנים ומנהיגים דתיים וחילוניים בישראל ובצפון אמריקה. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר,  בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה

דב אלבוים

 

"יש 'התלכדות זירות' סביב עניין המנהיגות, שהוא הנושא שננסה לעסוק בו היום," אמר דב אלבוים בפתיחת פרק 36 של ההסכת "למען השם". "זה מה שקורה בארצות הברית, זה מה שקורה באירופה עם עליית הימין הקיצוני, וכאן בארץ – אפילו בגוש הימין יש קושי להעמיד אלטרנטיבה לבנימין נתניהו, שלא לדבר על בעיית המנהיגות במחנה השני. והנה אנחנו עומדים בפרשת קרח! אשר קורא תיגר על המנהיגות של משה."

למען השם – פרק 35: משבר עתיד המדינה
למען השם – פרק 34: שתי עקדות לשני עמים
למען השם – פרק 33: חג לקיחת תורה

 

"אנחנו חיים ברגע של היעדר מנהיגות עמוק," הסכים הרב ד"ר דניאל הרטמן. "לפעמים גם בדמוקרטיה צריכים מנהיג, וברגע הזה לא ברור לנו מי הבן אדם הזה."

הרטמן ניתח את בין התהליכים המתרחשים כרגע בארה"ב לעומת אלה שקורים בישראל, וביקר באופן חריף את המנהיגות של ביידן בעת הזו: "הנראטיב תמיד היה שטראמפ איננו אמין, אבל מתברר שיש שקר עמוק במנהיגות האמריקאית: ביידן אינו מתפקד, ויש סביבו מערכת שלמה שמתפקדת במקומו, אבל אנשים לא הצביעו בשבילה."

אלבוים ענה: "אני דווקא מעדיף מנהיג זקן, שמתפקד אולי רק שעתיים ביום – אבל עושה בשעתיים האלה טוב, וממנה סביבו אנשים טובים. למה לי נשיא נמרץ ורשע, שעושה דברים רעים 24 שעות ביום?"

הבחירה בין מי שעושה טוב שעתיים ביום למי שעושה רע כל הזמן היא קלה, הגיב הרטמן, והמשיך: "בעצם אתה מדבר על מנהיג שהגיע לגיל שבו כבר אין לו יצר רע! מה הדחף למנהיגות? מה קרח באמת רצה בפרשת השבוע? ומה המשמעות של מנהיגותו של משה, מתוך היותו 'ענו מכל אדם'?

"אני לא בטוח שהציבור מודאג כל כך מהמחלוקות, כמו שהוא שואל את עצמו האם המנהיגים שלנו באמת רוצים לברר את האמת," אמר הרטמן.

השניים סיכמו את השיחה ביניהם בשאלה לאיזה סוג מנהיגות אנחנו זקוקים היום בישראל, והאם יש מנהיגים ראויים, שמצד אחד אינם תאבי כוח, אבל מצד שני יש ביכולתם להתייצב ולומר "הנני"?

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics