תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

למען השם – פרק 33: חג לקיחת תורה

שבועות הוא חג שבו התורה לא נשארת סגורה בקופסה, אנחנו לומדים אותה, מפרשים אותה, לוקחים ממנה - ולפעמים אפילו דוחים מתוכה. דב אלבוים והרב ד"ר דניאל הרטמן על חשיבותן של התורה ושל הרוח
הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן. הרטמן מנחה יחד עם יוסי קליין הלוי את הפודקאסט עטור הפרסים For Heaven’s Sake, המדורג בעקביות כפודקאסט היהדות הפופולרי ביותר בארצות הברית, קנדה, בריטניה, אוסטרליה ודרום אפריקה, ואת הפודקאסט "למען השם" עם דב אלבוים. הוא בנה וייסד תוכניות לימוד מקיפות בתחומי החינוך, ההכשרה וההעשרה לחוקרים, מחנכים, רבנים ומנהיגים דתיים וחילוניים בישראל ובצפון אמריקה. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר,  בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה

דב אלבוים

"אחרי חודשים של הסתר פנים, שוב אנו ניצבים בפני השאלה: מה היא ההתגלות שאנחנו חוגגים? מה הוא מעמד הר סיני ומה משמעותו לימים שלנו היום?" את השאלה זו הפנה דב אלבוים לרב ד"ר דניאל הרטמן בתחילת פרק 33 בהסכת "למען השם".

למען השם – פרק 32: איפה המדינה ואיפה החזון
למען השם – פרק 31: או מקדש או יהדות
למען השם – פרק 30: האם לסכן חיילים כדי לחלץ גופות

"אין לי מושג מה קרה בהר סיני," הצהיר הרטמן. "אני מאמין שהתורה שלנו היא דרך לעבודת השם, והיא מתווה את הדרך לברית של העם איתו, אבל גם אם חלק מהברית הזאת קשור בקבלה – חלק אחר קשור בחידוש של מה שקיבלנו."

אלבוים הוסיף שאכן "מאז שחרב הבית השני, מחג של קורבנות, הפך החג הזה לחג של לימוד." הרטמן העיר שבעיניו חשיבותה של התורה שבעל פה היא שהיא מייצרת חוויה דתית שלא מחפשת ודאות: "אני אפילו לא בטוח שחשוב לי לדעת אם מעמד הר סיני אמנם קרה… החג הזה יכול להפוך להיות לזמן שבו אנחנו חוגגים את זהותנו. אולי זה ישחרר את מדינת ישראל מהקונספציה שיש מישהו שהוא אדון היהדות."

בהמשך ציין הרטמן כי מאז השבעה באוקטובר, אנחנו שקועים לגמרי רק במלחמת קיום, והציע ששבועות יכול להיות מעין צפירה שזועקת "איפה הרוח?"

"לי קרה דבר נוסף מאז שבעה באוקטובר," אמר אלבוים. "לנוכח תחושות של עליונות יהודית, ולאומיות ריקה, אני רוצה בחג הזה לא רק לבחור מה אני לוקח מתוך התורה, אלא להתחייב גם על מה שאני דוחה בשתי ידיים, להתחייב שלא לשתוק יותר בשם המחויבויות שלי ליהדות."

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics