תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

המסע היהודי–ישראלי

שאלות של תרבות ושל זהות
מחבר.ת
מוציא לאור
הוצאת מכון שלום הרטמן
שנת הוצאה​
2006

תקציר

מזה למעלה ממאה שנים מתייסרת החברה היהודית בישראל ומתחבטת בשאלות יסוד של זהותה של תרבותה, תוך תנודות מנוגדות ומשלימות בין האתוס העברי החדש המתגבש, לבין האתוסים השונים של היהודי שעוצבו במהלך הדורות – מה מידת מחויבותה של החברה לעבר ולמסורת, ומה משמעותה של מחויבות זו? מהו היחס הראוי בין ערכים ייחודיים לתרבות היהודית לבין ערכים אוניברסאליים המכוננים את המדינה?
המגמות התרבותיות והפוליטיות השונות שהתפתחו בחברה הישראלית, כמו גם הספרות הענפה שנוצרה בישראל בעניין זה, הן אבני דרך במסע הזהות היהודי ישראלי.
הספר מבקש לנתח מחדש את היסודות שעיצבו ושעודם מעצבים את השיח היהודי ישראלי. הוא בוחן את שאלת התשתית כיצד נוהל עד כה השיח על הזהות והתרבות היהודית בישראל, וכיצד ראוי לנהלו. לפיכך, הספר אינו מציע תאוריה או עמדה חלופיות של תוכני הזהות והתרבות בישראל, אלא מתמקד במסגרת בניתוח הבעיות והמלכודות של שיח התרבות והזהות הקיים, ובהצעת חלופות לאופן הדיון.
לספר שלושה שערים –
השער הראשון על הדרת התרבות או – פרידה מישעיהו ליבוביץ.
השער השני ביקורת שיח הזהות היהודי ישראלי, משלים את טענת השער הראשון בביקורת על שיח הזהות היהודי בשלל גילוייו.
בשער השלישי עיון בזהות ובתרבות, מוצגת תפיסה מקיפה של מושגי התרבות והזהות, אשר מספקים מחד תשתית לדיון שנערך בשערים הקודמים, ופותחים מאידך אפשרויות חדשות לדיון.

ספר זה מתווה, יחד עם קודמו אתגר השיבה אל המסורת, הצעה כוללת חדשה לעיצוב שיח הזהות היהודית ישראלית. בכך הוא למעשה מזמין לשיחה, פותח דיון ולא מסיימו.

פרופ' אבי שגיא מלמד פילוסופיה ועומד בראש התכנית ללימודי פרשנות באוניברסיטת בר-אילן ומכהן כעמית-מחקר בכיר במכון שלום הרטמן בירושלים. שגיא כתב וערך ספרים ומאמרים רבים בעברית ובאנגלית בתחומי הפילוסופיה הכללית והיהודית. בין ספריו: קירקגור דת ואקסיסטנציה: המסע של האני ; יהדות: בין דת למוסר ; אלבר קאמי והפילוסופיה של האבסורד. כמו כן הוא עורך-עמית של כתב העת תרבות דמוקרטית ושל סדרת הספרים יהדות ישראלית.

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics