תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

מדרש תנאים

אינטרטקסטואליות וקריאת מכילתא
מחבר.ת
דניאל בויארין
מוציא לאור
הוצאת מכון שלום הרטמן
שנת הוצאה​
2011

 

תקציר

הספר המוגש כאן לקורא העברי, מחיבוריו הראשונים של דניאל בויארין, מבקש להתמודד עם החידה הבסיסית ביותר בחקר מדרשי התנאים: מדוע מעוותים בעלי המדרש את הטקסט המקראי באופן כה חריף? מדוע חורג המדרש בשיטתיות ממה שנראה כפשוטו של מקרא? האם ניתן בכלל לראות במדרש פרשנות למקרא?

בויארין מציע תשובה מקורית ומפתיעה הנסמכת על קריאה זהירה באגדת המכילתא דרבי ישמעאל, כמו גם על שימוש בתיאוריות פוסט-סטרוקטורליסטיות על טיבם של טקסטים וטיבה של פרשנות. לתרגום העברי הוסיף בויארין שני פרקים מקוריים, הקושרים את עבודתו על המדרש למחקריו החדשים על הגוף והמיניות מחד, ועל יחסי יהדות ונצרות בשלהי העת העתיקה מאידך.

פרופסור דניאל בויארין מלמד במחלקות לרטוריקה וללימודי המזרח הקרוב באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי. מהבולטים והחשובים שבין חוקרי חז"ל, פרופ' בויארין פרסם ספרים רבים בכל תחומי חקר תרבות חז"ל בשלהי העת העתיקה, ממיניות ומגדר ועד מרטירולוגיה והולדת הנצרות. מבין חיבוריו תורגם עד כה לעברית ספרו הבשר שברוח- שיח המיניות בתלמוד (תל אביב תשנ"ט). ספרו האחרון, Socrated and the Fat Rabbis יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת שיקגו בשנת 2009.

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics