מן הבארות – תוכניות תשפ"ג 2022-23

השתלמויות תוכנית מן הבארות למערכת החינוך הממלכתית בתחומי הזהות, התרבות והחיים המשותפים

"שינוי אמיתי מחלחל מלמטה ואנו, המורים והמנהלים, אנשי הבשורה".
(מורה לערבית ומחנכת בבית הספר "הריאלי העברי" בחיפה).

"תוכנית 'מן הבארות' חזקה בי את הראייה של הצד החיובי והמשותף בכל אחת משלוש הדתות והכניסה תפיסות הומניות ומכבדות. היום זה מקרין על כל העשייה החינוכית בביה"ס".
(מנהלת "חט"ב ע"ש אלבירוני" ג'דיידה-מכר)

"ההשתלמות הבית ספרית שיזמתי בעקבות השתתפותי בתוכנית משפיעה על השיח ועל היכולת של כל מורה, מכל תחום דעת, לנהל עם תלמידים שיח ערכי מבוסס טקסטים מתרבויות שונות"
(מנהלת תיכון נשר)

מנהלים ומורים יקרים

מצפן השתלמויותתוכנית 'מן הבארות' מפגישה בין א.נשי חינוך וקהילה מהחברה היהודית והחברה הערבית בישראל ומקדמת חיים משותפים, הכרות ולימוד משותף של טקסטים מארונות הספרים של התרבויות והמסורות השונות.

התוכנית מכשירה את משתתפיה להיות סוכני.ות שינוי לקידום חברה משותפת בין יהודים וערבים, המבוססת על שיח זהות ושואבת מהמקורות התרבותיים והדתיים של המסורות השונות – רעיונות, ערכים ואמונות הומניסטיים , מעצבי זהות ובוני מסד לאמון ושותפות. בכך להשפיע על התרבות והאתוס של בתי הספר והקהילות שלהם.

תוכניות ההכשרה לצוותי חינוך מבקשות להשיג ארבע מטרות מרכזיות:

  1. העמקת הלימוד וההכרות עם ארונות הספרים של המסורות התרבותיות והזהויות השונות החיות בשכנות, תוך העמקת הלימוד בזהות האישית והכרות רחבה עם הזהויות האחרות בחברה המשותפת.
  2. הכשרת המשתתפים להנחיית מפגשי תלמידים רב תרבותיים בין יהודים וערבים ולהתמודדות עם סוגיות חינוכיות וערכיות שונות הנובעות ממורכבות החיים המשותפים על אתגריהם המורכבים מחד, והעושר התרבותי בהם מאידך.
  3. העברת המשתתפים את חווית המפגש שיעברו מאוחר יותר תלמידיהם – היכרות הדדית ושותפות, פדגוגיה של הוראת חומרי לימוד מהתרבויות, דיאלוג מכבד, הפנמת ערכים דמוקרטיים.
  4. פיתוח קשרים ושיתופי פעולה ארוכי טווח ופרויקטים לימודיים משותפים ברוח מן הבארות לקהילות בתי הספר מהחברות היהודית והערבית.

ההכשרה אורכת שנתיים ומוכרת לגמול של 60 שעות.

המפגשים בשנה הראשונה מתמקדים בהעמקת הלימוד של מסורות ותרבויות שונות, ומאפשרים שבירת חסמים תרבותיים, חברתיים ודתיים, קירוב לבבות וצמצום פחדים וסטריאוטיפים שליליים. בשנה השנייה המשתתפים מתנסים הלכה למעשה ומקבלים כלים ליישום ברוח מן הבארות במטרה לקדם יוזמות חינוכיות המיועדות לקבוצות משותפות של מורים, צוותי ניהול, תלמידים, עובדים ופעילים במתנסים ובקהילה.

בתום ההכשרה מוזמנים המשתתפים להצטרף לקהילת רשת הבוגרים של מן הבארות: לשמר את הקשר באמצעות מפגשי לימוד, ימי רשת, סמינר ארצי, סיורים ומפגשים אזוריים וליהנות מליווי מקצועי בהטמעת והובלת יוזמות ברוח מן הבארות בבתי הספר והקהילה.

ההשתלמויות נבנות במשותף עם צוות בית הספר ובהתאמה לצרכיו הייחודיים, חומרי הלימוד בהשתלמויות הם בעברית וערבית, רב תרבותיים ובינתחומיים. לוח מפגשי ההשתלמויות מתחשב בלוח השנה של התרבויות השונות בחברה בישראל.

אנו מזמינים אתכם לצאת איתנו למסע אישי וקבוצתי, להעמקת השיח והידע בסוגיות תרבותיות, זהותיות וערכיות, העומדות על סדר היום החינוכי והחברתי בישראל, מתוך מטרה להוביל שינוי במערכת החינוך ולהשפיע לטובה על עיצוב השיח בחברה המשותפת לכולנו.

צוות מן הבארות ישמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה והתייעצות.
בברכת שנת לימודים טובה ומוצלחת!

איתי יבין מנהל תוכנית מן הבארות


רשימת ההשתלמויות הנפתחות בתשפ"ג

(לחצו על שם ההשתלמות למעבר לפירוט תכנים ודרישות)

השתלמויות המיועדות למנהלים

השתלמויות המיועדות למורים