תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

מפגש 1: פרופ' אבי שגיא וד"ר ביטי רואי

לקראת תשעה באב, סדרת מפגשי זום על חורבן וצמיחה, ובנוסף - ערב לימוד מוזיקלי במכון הרטמן. המפגש הראשון - ב' אב, 11.7, בזום
11 יולי 2021

/

אירוע מקוון

Jul 11, 2021
time
07:30 pm - 09:30 pm ISRAEL
12:30 pm - 02:30 pm ET
11:30 am - 01:30 pm CT
10:30 am - 12:30 pm MT
09:30 am - 11:30 am PT
More Time Zones
location

Region: אירוע מקוון

במפגש הראשון בסדרת "עת לרפוא", העוסקת בחורבן וצמיחה, בקושי ובהתרוממות, נשמע שיעורים מאת פרופ' אבי שגיא וד"ר ביטי רואי. האירוע ייערך בזום, הרשמה כאן.

על שיעורו של פרופ' שגיא, "חורבןאחריות, חטא ותיקון" (19:30): במוקד מגילת איכה עומדת הקינה, והיא מעלה את שאלת היחס שבין חורבן נוראי לבין אחריות האדם. שאלה זו חוזרת ועולה בהיסטוריה היהודית, והיא ניצבה במלוא העוצמה באוושוויץ. האם אירועים קטסטרופליים הם ביטוי לחטא? האם החטא עובר מדור החוטאים לדור שאחריו, או שמא איש בחטאו ימות?  כיצד יש להבין את הורשת החטא? ומנגד, אם החטא הוא באחריותו של החוטא בלבד, כיצד על האדם להתמודד עם הקטסטרופה? השאלה היסודית היא האם עלינו לשאול על אלוהים או על האדם.  

על שיעורה של ד"ר ביטי רואי, "ריטואלים של חורבן ונחמה: מקבלת האר"י לחסידות" (20:30): בשיעור נעסוק בריטואלים של חורבן המבוססים על המדרש ועל ספרות הזוהר כגון בכי, תיקון חצות, קינות, ומנהג הנדודים שהיו נהוגים בצפת, וזאת לצד ריטואלים של נחמה ותיקון. נעמוד על הזיקות הנמתחות בין ריטואלים לבין מעגל החיים המחזורי, המניח "ירידות ועליות" כחלק ממבנה המציאות. נעמוד גם על היסודות הביצועיים של טקסי האבל היהודיים וביכולת לייצר לא רק הקשר לשבר, ועיבוד לחווית האובדן, אלא מרחב המאפשר לאבל לקום אל שגרת יומו תוך מבע לכאבו, מבלי לשקוע בצערו. 

עוד בנושא
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics