/ תוכנית בארי

מדברים ערכים – מפגש תלמידים יהודים ודרוזים

תלמידי כיתות ט' מבית הספר ליאו באק בחיפה נפגשו עם תלמידי חטיבת הביניים בעוספיה

תוכנית מפגשים בין תלמידים דרוזים ותלמידים יהודים בחיפה ובעוספיה

כתב: הרב אופק מאיר. מנכ"ל מרכז חינוך ליאו באק

בשנת 1962, כשהגיע הרב סמואלס לליאו באק מיוסטון, אחת המשימות הראשונות שהטיל עליו הרב ד"ר אלק, מייסד המרכז, הייתה לדאוג לכך שתלמידים שאינם יהודים בכלל ודרוזים בפרט ילמדו בליאו באק. "זו לא תהיה קהילה יהודית שלמה בארץ ישראל אלא אם אלו שאינם יהודים יהיו חלק אמיתי ממנה" טען הרב אלק.

עשרות תלמידים דרוזים לומדים במרכז חינוך ליאו באק בכל שכבות הגיל והשנה לאור סערת חוק הלאום החלטנו לפתח קשר ותכנית חינוכית מעמיקה עם חטיבת הביניים בעוספיה.

בתכנית "מדברים ערכים" נפגשים תלמידי ט' משתי החטיבות ומקיימים שיח ופעילויות סביב ערכים משותפים.

המפגש הראשון התקיים בחטיבת הביניים עוספיה בחודש דצמבר סביב ערך הסובלנות וקבלת האחר. המפגש כלל פנל אנשי דת בו השתתפו נציגי הדת הדרוזית, הדת היהודית (נציג אורתודוקסי ונציגה רפורמית), נציגי הקהילה האחמדית, הבאהית והנוצרית. בנוסף התקיימו במפגש פעילויות בקבוצות אשר יצרו היכרות אישית ושיח על חיים משותפים וקבלת האחר.

 

פאנל אנשי דת
פאנל אנשי דת

המפגש השני התקיים בסוף פברואר, ובו אירחו תלמידי שכבת ט' ליאו באק את תלמידי חטיבת הביניים מעוספיה ליום פעילות שני בסדרה סביב הערכים: כבוד, אחריות וחברות. מעבר לחגיגה קולינרית עשירה הילדים צפו בהצגה "נראתה לאחרונה" מבית התאטרון של אורנה פורת. ההצגה עוסקת בנושא הבריונות ומבוססת על סיפוריים אמתיים.

לאחר ההצגה התקיימו מעגלי שיח ועיבוד והתלמידים משתי החטיבות שיתפו בתחושותיהם ואירועים מעולמם. בסופו של מפגש טעון ומרגש השתתפו התלמידים בסדנת "סטופ מושן" – יצירת סרטונים באמצעות אפליקציה ופלסטלינה, אותה הנחו מדריכים מתנועת "תרבות". התלמידים עבדו בקבוצות מעורבות, בחרו יחד ערכים ויצרו סרטונים מרגשים המשקפים את הדומה והשונה שבין התרבויות.

 

ארוחה משותפת
ארוחה משותפת

גילה לוטטי, רכזת ויוזמת התכנית: "מרגש לראות את הקשר היפה והמורכב שנוצר בין התלמידים היהודיים לאלו הדרוזים. למרות שלומדים בליאו באק עשרות תלמידים דרוזים, בשגרת היום יום קשה לקיים שיחה על תרבויות וחידוד ההבדלים ולכן היה חשוב לקיים מפגש עם תלמידים דרוזים מעוספיה, אירועים ומפגשים שחיזקו את היכולות והרצון לבניית קשרים ויחסים עם בני דתות ותרבויות שונות".

מרוה חסון הרכזת החברתית מעוספיה: "מיזם "מדברים ערכים" עם חטיבת הנעורים ליאו באק הוא לדעתי יותר מאשר מפגשים משותפים בין תלמידים דרוזים ליהודים כי הוא מדגיש שיח ודיאלוג ערכי בין התלמידים הנותן הזדמנות ליצירת קשרים וחיבורים הדוקים ומשמעותי בין התלמידים!

צילום קבוצתי
צילום קבוצתי
עוד בנושא
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics