תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"לדבר על יהדות וערכים זה לא פוליטי"

בכנס "השדולה לחופש דת והתחדשות יהודית פלורליסטית" אמר נשיא מכון הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, כי השיח על התחדשות יהודית צריך לכלול גם שאלות של ערכים ומוסר יהודי במציאות חיינו

נשיא מכון הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, הוזמן לשאת דברים בכינוס הראשון של "השדולה לחופש דת והתחדשות יהודית פלורליסטית" שנערך בכנסת בראשות ח"כ הרב גלעד קריב, ח"כ מיכל רוזין וח"כ משה טור פז.

כינוס בשקת השדולה נערך תחת הכותרת "לוקחים אחריות על היהדות שלנו" והשתתפו בו שרים, חברי כנסת, אנשי ציבור ופעילים מהתחום.

נשיא מכון הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, בכינוס השדולה בכנסת
נשיא מכון הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, בכינוס השדולה בכנסת

מתוך דבריו של דניאל הרטמן (מקוצר): "עלינו לקחת אחריות לא רק קידום חופש דתי בישראל, אלא גם על התחדשות יהודית. עלינו לקחת אחריות על מהי היהדות שאנחנו מלמדים את הילדים שלנו.

"לפני כמה ימים לימדתי במכון הרטמן קבוצה של מורים, ואמרתי להם שהתנ"ך – כמו כל המקצועות ההומניים – הוא לא שפה אלא משקפיים שדרכם צריך להסתכל על החיים ועל העולם. אמרתי 'בואו ניקח לדוגמה את המשקפיים שהתנ"ך מייצר או מאפשר לנו לראות דרכם את היחס בין היהודים לשאר העולם, בין היהודים ללא-יהודים. אני רוצה לדבר היום על השאלה הערכית שלנו, לגבי האחריות שלנו על לא-יהודים'. באותה נקודה עצרתי משום שראיתי אנשים זזים… שאלתי 'האם איבדתי פה מישהו?' – ושליש מהאולם הצביע. שאלתי 'מה קרה?' וענו לי 'נשמע שאתה מתחיל להטיף ואתה מתחיל להיות פוליטי'.

"אחד הדברים המעניינים במדינת ישראל, בשונה מארצות הברית, ששם אם אתה דמוקרטי או רפובליקני משפיע גם על אם אתה בכלל חושב שיש קורונה או אין קורונה, או אם יש התחממות גולבלית, בישראל הנושא המדעי לא מתחלק בין שמאל לימין. אבל משום מה, כשאתה מתחיל לדבר על שיח ערכי, מישהו חושב שאתה מתחיל לדבר על איזושהי עמדה פוליטית. למה היחס לדיון ערכי קשור למחשבה אם אבו מאזן רוצה או לא רוצה שלום? או מהם גבולות ארץ ישראל?  יש לנו אחריות להתחדשות השיח היהודי – לא רק להרחבת האופציות, אלא גם לשינוי שנוגע לעל מה אנחנו מדברים, והאם אנו יכולים בכלל לדבר על ערכים…".

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics