תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

"אפשר להתווכח על הכול – אבל לא על הגב של החטופים שלנו"

בראיון לכאן מורשת הסביר הרב ד"ר דניאל הרטמן מדוע הוא בעד עיסקת חטופים, לא למרות שהוא ציוני דתי - אלא משום שהוא ציוני דתי. לדעתו, רבים במגזר יסכימו איתו ששיחרור החטופים הוא מצווה
הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן. הרטמן מנחה יחד עם יוסי קליין הלוי את הפודקאסט עטור הפרסים For Heaven’s Sake, המדורג בעקביות כפודקאסט היהדות הפופולרי ביותר בארצות הברית, קנדה, בריטניה, אוסטרליה ודרום אפריקה, ואת הפודקאסט "למען השם" עם דב אלבוים. הוא בנה וייסד תוכניות לימוד מקיפות בתחומי החינוך, ההכשרה וההעשרה לחוקרים, מחנכים, רבנים ומנהיגים דתיים וחילוניים בישראל ובצפון אמריקה. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר,  בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה

11

"אחד החידושים המעניינים ביותר של הציונות הדתית הוא שהם הוסיפו קטגוריה על שתי הקטגוריות המוכרות לנו: מצוות שבין אדם למקום ומצוות שבין אדם לחברו. הקטגוריה הנוספת היא מצוות שבין אדם לציבור." אלה הדברים שבהם פתח הרב ד"ר דניאל הרטמן את דבריו בראיון לכאן מורשת, כשהתבקש להסביר מדוע הוא תומך היום בעיסקה להשבת חטופים – וזאת לא למרות היותו ציוני דתי, אלא בשל היותו בן המגזר הזה. "המקרה של החטופים הוא מקרה קלאסי שבו אני צריך לשאול את עצמי – מה היא חובתי כלפי העם שלי."

הרטמן הדגיש כי הוא מאמין שהמחלוקת היום היא מחלוקת לשם שמים, ושמותר לשאול שאלות על המחיר של עיסקה כזו. "עם זאת, אני מרגיש שהוויכוח הזה מתערבב היום עם ויכוח אחר – והוא הוויכוח על שלמות ארץ ישראל, על יהודה ושומרון. ולכאורה יש מחלוקת בין השבת החטופים לבין ארץ ישראל השלמה."

מותר להתווכח גם על שאלת ארץ ישראל השלמה, אמר הרטמן, "אבל בואו נעשה את זה מחר. עוד חודש או חודשיים לא ישנו את מצבנו הביטחוני. בואו לא נתווכח על כל זה עכשיו, על חשבון האחים שלנו שבשבי."

לדעת הרטמן, ייטב לציונות הדתית אם תחדד את מסריה ואת ערכיה. "יש עכשיו אתגר ומאבק על עתיד הציונות הדתית," אמר. "רוב המגזר הזה לא מצביע למפלגה שנושאת את השם 'הציונות הדתית'. העמדה שאני מביע מייצגת את רוב הציונות הדתית, שמאמין שדרך ארץ לא סתם קדמה לתורה, אלא היא חלק מהתורה, ושהכלל הגדול בתורה הוא 'מה שעליך שנוא, אל תעשה לחברך'. זה לא הומניזם, זה לא אני המצאתי, את זה אמר הלל הזקן."

הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics