חיפוש מתקדם  


    הוצאה לאור   ספרי ההוצאה לאור  
מרכז קוגוד לחקר המחשבה
היהודית ולהגות עכשווית
מכון שלום הרטמן
צפון אמריקה
המרכז לזהות
ישראלית יהודית
 
 
 
  • 65 ₪
  • 2013
  • ספרים קשורים
יקיר אנגלנדר ואבי שגיא
גוף ומיניות בשיח הציוני-דתי החדש

הניגוד בין הנפש לגוף והאידיאליזציה של היסוד הרוחני באדם הם יסודות מרכזיים בתרבות המערב, והשתרשו גם בתודעה היהודית. במהלך המאה העשרים הלכו ואיבדו תפיסות אלה מכוחן, ובמקומן עלתה התפיסה ולפיה האדם הוא בראש ובראשונה יצור גופני, שגופו ומיניותו מעצבים את הווייתו האנושית ועומדים במרכז זהותו. הציונות הדתית, כשותפה במהפכה הציונית ובפרויקט "שיקומה של היהדות", ביקשה אף היא להשיב לגוף את מקומו האבוד. הקונפליקט בין אידיאל הרוחניות ובין מקומו המרכזי של הגוף אפיין את ההיסטוירה של הציונות הדתית, והתפרץ ביתר שאת בימינו סביב נושא המיניות.

טענתם העיקרית של המחברים היא שבעשורים האחרונים נוצר שיח ציוני-דתי חדש על המיניות והגוף ועל אופני השליטה בהם. דרך בחינת סוגיות כמו היחס לגוף, יחסים חד-מיניים ותפיסת הנשיות מבקשים המחברים לפענח את הנחות המוצא החבויות בשיח זה. באמצעים של ניתוח שיח חושפים המחברים כיצד מבקש שיח זה לחצוץ בין אורח חייו של המאמין ובין תרבות המערב. כך, באופן אירוני, מפתחת הציונות הדתית - שביקשה להיות חלק מהמהפכה הציונית המודרניסטית - שיח שמרחיק אותה מהתרבות המודרנית. 

 

פרופ' אבי שגיא ההכרה מלמד פילוסופיה באוניברסיטת בר-אילן ועומד בראש התכנית ללימודי פרשנות ותרבות; עמית מחקר בכיר במכון שלום הרטמן בירושלים. שגיא פרסם ספרים ומאמרים רבים בתחומי הפילוסופיה.

ד"ר יקיר אנגלנדר כתב את עבודת הדוקטורט באוניברסיטה העברית בירושלים, וממד כיום באוניברסיטת נורת'ווסטרן שבשיקגו ובמכון שלום הרטמן בצפון אמריקה. עבודתו המחקרית נעה על הציר שבין פילוסופיה ותיאולוגיה יהודית ללימודי מגדר. 


הוצאה לאור:                  הוצאת מכון שלום הרטמן וכתר
סדרה: סדרת יהדויות        
שם הספר:
גוף ומיניות בשיח הציוני-דתי החדש
שם המחבר:
יקיר אנגלנדר ואבי שגיא
שנת הוצאה לאור: תשע"ג, 2013
שפה: עברית
תרגום/מקור: מקור
שם הספר באנגלית: The New Religious-Zionist Discourse on Body and Sexuality
עורכים: דרור ינון, אבינועם נאה
 דאנאקוד: 888631
  ISBN: 978-965-07-2109-1
כריכה: כריכה רכה
 מספר עמודים: 268
 מחיר: 65 ש"ח