חיפוש מתקדם  


    הוצאה לאור  
מרכז קוגוד לחקר המחשבה
היהודית ולהגות עכשווית
מכון שלום הרטמן
צפון אמריקה
המרכז לזהות
ישראלית יהודית
 
 
 
  • 65 ₪
  • עברית
  • 2011
  • ספרים קשורים
דוד ביאל
לא בשמים: מסורת המחשבה היהודית החילונית

החילוניות היהודית, בניגוד לדימויה הרווח, לא חייבה מעולם קרע בינה לבין המסורת הדתית. זה כשלוש-מאות שנים הוגים יהודים, משפינוזה והיינה ועד פרויד ובן-גוריון, פיתחו את המסורת הייחודית של הגות יהודית חילונית. בספר זה טוען דוד ביאל שהוגים יהודים חילונים נטלו את שלושת המושגים המסורתיים- אלוהים, תורה וישראל- ויצקו לתוכם משמעות ארצית חדשה. אלוהי המקרא, שאיבד את אישיותו עוד בימי הביניים בהגותו של הרמב"ם, הפך לטבע אצל שפינוזה וממשיכיו.

הקבלה של ימי הביניים שימשה אף היא מקור לתפיסה מודרנית של האלוהות כ"אין" או כ"תוהו". קריאות חילוניות של התורה, החל משפינוזה, נטלו מן המקרא את ממד ההתגלות והפכו אותו לטקסט הסטורי, תרבותי ולאומי. בתוך כך, ואף זאת בעקבות שפינוזה, פירשו הוגים פוליטיים מחדש את המושג "ישראל", שאמנם שורשיו בתפיסות הקדומות של ישראל כאומה, אך אחריתו ברעיונות מודרניים של גזע, של לאום ושל מדינה. הוגים חילונים אחרים העדיפו לראות ב"ישראל" מונח תרבותי המתמקד בהיסטוריה ובשפה. כמושג מודרני תפסה ה"תרבות" את מקומה של הדת. הפרישה ההיסטורית הרחבה שמציע כאן ביאל מאפשרת הבנה מעמיקה של כיווני המחשבה היהודית החילונית כיום, בישראל ומחוץ לה.

פרופ' דוד ביאל הוא ראש הקתדרה להיסטוריה יהודית ע"ש עמנואל רינגלבלום של המחלקה להחסטוריה באוניברסיטת קליפורניה, דיוויס. מחקריו עוסקים בהיסטוריה אינטלקטואלית ותרבותית של היהודים. בעברית ראה אור ספרו "ארוס והיהודים" (עם עובד 1994).

תוכן עניינים, מבוא ופרק ראשון

הוצאה לאור:

הוצאת מכון שלום הרטמן

סדרה: סדרת יהדויות        
שם הספר:
לא בשמים : מסורת המחשבה היהודית החילונית
שם המחבר:
דוד ביאל
שנת הוצאה לאור: תשע"ב, 2011
שפה: עברית
תרגום/מקור: תרגום מאנגלית
תירגם מאנגלית: דוד שחם
עורך הספר: אבינועם נאה
עורך הסדרה: דרור ינון
 דאנאקוד: 10-888609 
 ISBN: 978-965-07-1996-8
 כריכה: כריכה רכה
 מספר עמודים: 270
מחיר: 65 ש"ח