קיצור תולדות האלוהים – פרק 21 – הוקלט בחי: פרדוקס הקדושה של אלוהים

המונותיאזם היהודי קידש את אלוהים יותר ויותר - עד שהרחיק והפך אותו לאחר האולטימטיבי. מיכה גודמן חושב שזה בדיוק מה שהוליד את החולין

המקרא הוציא את אלוהים מהטבע, אבל נתן לו להתערב במציאות באמצעות התגלויות וניסים. אצל חז"ל אלוהים כבר לא דיבר אל האדם, וגם אם כן – הגמרא קבעה "אין מקשיבים לבת קול". ואילו הרמב"ם לקח את התנועה הזו לקצה שבו האדם בכלל לא יכול לדבר על אלוהים, להבין אותו או להמשיג אותו באופן כלשהו.

ככל שאלוהים מתקדש, העולם מתרוקן מהאלוהות…

בערב החגיגי לרגל סיום סדרת "קיצור תולדות האלוהים", מיכה גודמן שירטט ביוגרפיה דינמית לאידיאה של אלוהים, וניסה ליישב את הפרדוקס היהודי: איך אלוהים הוא קדוש, רחוק ולא נגיש – ובכל זאת נוכח בעולם?

הפרק הוקלט בשידור חי:

העונה השלישית של הפודקאסט של מכון הרטמן, בהנחייתו של דב אלבוים, נקראת "קיצור תולדות האלוהים" והיא עוסקת בדמותו ובאופיו של האל, כפי שהם משתקפים מטקסטים בתקופות שונות של היהדות – החל מהתורה והתנ"ך, עבור בימי המשנה, בקבלה ובחסידות, ועד לימינו אלה ולתפיסות ניו אייג'.

 • את הפודקאסט שלנו תוכלו למצוא גם במגוון שירותי הפודקאסטים, בהם:
  Apple Podcasts
  Google Podcasts
  Deezer
  Spotify

  אם אתם משתמשים בשירות אחר, והפודקאסט שלנו לא נמצא שם (חלק ניכר מהשירותים "מושכים" את הפודקאסט מגוגל או מאפל), תוכלו לעקוב באמצעות RSS אחר כתובת זו: https://hascet-ushma.castos.com/feed
השארת תגובה