תמכו בנו

/
EN
הצטרפו לניוזלטר שלנו

קיצור תולדות האלוהים – פרק 21 – הוקלט בחי: פרדוקס הקדושה של אלוהים

המונותיאזם היהודי קידש את אלוהים יותר ויותר - עד שהרחיק והפך אותו לאחר האולטימטיבי. מיכה גודמן חושב שזה בדיוק מה שהוליד את החולין
הסופר ד"ר מיכה גודמן הוא עמית מחקר במרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית. גודמן הוא מחברם של שבעה ספרים: שלושה מהם עוסקים בהגות יהודית קלאסית והארבעה האחרונים עוסקים בהגות ישראלית אקטואלית. שלושת ספריו העוסקים בהגות יהודית הם: סודותיו של מורה הנבוכים, חלומו של הכוזרי והנאום האחרון של משה. ארבעת ספריו העוסקים בהגות ישראלית הם: מלכוד 67, חזרה בלי תשובה, מהפכת הקשב והיום השמיני. שבעת ספריו של גודמן היו לרבי מכר. (תצלום: יונית שילר)

המקרא הוציא את אלוהים מהטבע, אבל נתן לו להתערב במציאות באמצעות התגלויות וניסים. אצל חז"ל אלוהים כבר לא דיבר אל האדם, וגם אם כן – הגמרא קבעה "אין מקשיבים לבת קול". ואילו הרמב"ם לקח את התנועה הזו לקצה שבו האדם בכלל לא יכול לדבר על אלוהים, להבין אותו או להמשיג אותו באופן כלשהו.

ככל שאלוהים מתקדש, העולם מתרוקן מהאלוהות…

בערב החגיגי לרגל סיום סדרת "קיצור תולדות האלוהים", מיכה גודמן שירטט ביוגרפיה דינמית לאידיאה של אלוהים, וניסה ליישב את הפרדוקס היהודי: איך אלוהים הוא קדוש, רחוק ולא נגיש – ובכל זאת נוכח בעולם?

הפרק הוקלט בשידור חי:

העונה השלישית של הפודקאסט של מכון הרטמן, בהנחייתו של דב אלבוים, נקראת "קיצור תולדות האלוהים" והיא עוסקת בדמותו ובאופיו של האל, כפי שהם משתקפים מטקסטים בתקופות שונות של היהדות – החל מהתורה והתנ"ך, עבור בימי המשנה, בקבלה ובחסידות, ועד לימינו אלה ולתפיסות ניו אייג'.

 • את הפודקאסט שלנו תוכלו למצוא גם במגוון שירותי הפודקאסטים, בהם:
  Apple Podcasts
  Google Podcasts
  Deezer
  Spotify

  אם אתם משתמשים בשירות אחר, והפודקאסט שלנו לא נמצא שם (חלק ניכר מהשירותים "מושכים" את הפודקאסט מגוגל או מאפל), תוכלו לעקוב באמצעות RSS אחר כתובת זו: https://hascet-ushma.castos.com/feed
הוספת תגובה
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics