/ תוכנית בארי

לחטיבת הביניים

ערכים במועדם

בעקבות לוח השנה העברי (כולל "הרצל אמר...", חברת מופת בהגות הציונית)
ספרי הלימוד של בארי מותאמים לתוכנית הלימודים בתחום תרבות יהודית-ישראלית ומשלבים מקורות יהודיים קלאסיים עם יצירות עבריות מודרניות. בספרי הלימוד שלנו תמצאו פסיפס מרתק של תרבות יהודית-ישראלית דינמית ורלוונטית לחיים עכשוויים. ספרי הלימוד מיועדים לכיתות ז'-י"ב ומאושרים ע"י משרד החינוך.

הספר ערכים במועדם מיועד לתלמידי חטיבת הביניים בבתי הספר הממלכתיים.

ערכים במועדם

כתיבה ועיבוד דידקטי:
אירית חפץ
איתן כהן
יוחאי עדן

הוצאה לאור:
תוכנית בארי, מכון שלום הרטמן

שנת הוצאה:
תשע"ב, 2012

 

 

הספר קיבל את אישור משרד החינוך.

לרכישה:

מהדורה מודפסת:
לוני כהן הוצאה-לאור, טלפון: 03-9518418, [email protected]

מהדורה דיגיטלית:
קלאסוס (Classoos)


על הספר

מאז ימי המקרא מבטאים חגי ישראל ומועדיו מגוון של ערכים בחיי היחיד וכלל ישראל. במהלך ההיסטוריה של עם ישראל הורחבו והשתנו תכניהם של המועדים המקראיים והתווספו אליהם ימי חג וזיכרון חדשים כמו חנוכה, עשרה בטבת ותשעה באב. לאחר קום המדינה, הוספו במהלך שנות קיומה ימי זיכרון וחג חדשים כמו יום השואה, יום הזיכרון לחללי צה"ל, חג העצמאות וימים מיוחדים כיום הזיכרון ליצחק רבין ויום המשפחה.

ספר זה מיועד ללימוד ועיון במבחר מתוך הערכים המשתקפים בתכניהם של ימים מיוחדים אלו, המעצבים את מורשתם התרבותית של אזרחיה היהודיים של מדינת ישראל. כל פרק מפרקי הספר מוקדש לחג או יום ייחודי אחד והם מסודרים על פי מיקומם בלוח השנה העברי. כל פרק נפתח בעמוד שער המציג את תמצית תוכנו של היום הנידון בו.

בחלקו הראשון של כל פרק אנו מביאים סיפור מרכזי, הלקוח מעולם האגדה של חז"ל, המתייחס לערך בו בחרנו להתמקד.

בחלקו השני של כל פרק אנו מביאים מגוון של מקורות ספרותיים המתמודדים עם אותו הערך מזוויות אחרות. מקורות אלו כוללים ציטוטים נוספים מספרות חז"ל, בצד קטעים הלקוחים מספרות העיון והפסיקה, סיפורים מעולמה של החסידות וקטעי שירה וספרות מודרניים.

הספר מזמן את הלומדים בו באמצעות שאלות מנחות והפעלות לימודיות מגוונות, ללמוד ולהבין את הכתוב במקורות הכלולים בו לשם ניהול משא ומתן חי ואמיתי עם התכנים והמשמעויות הרעיוניות והערכיות הטמונים בהם. לכל אורכו של הספר פזורים חלונות מידע בהם תמצאו מידע על האישים ועל המושגים השונים המוזכרים בו. אנו מאמינים שהמפגש עם אישים ומושגים אלו בתוך ההקשר הרחב של הסיפורים והרעיונות המובאים משמם או המתייחסים אליהם, יאפשר הטמעה טבעית שלהם בעולמכם התרבותי.

תקוותנו שהלימוד בספר יהיה חווייתי ומשמעותי ויאפשר לכם להיפגש עם ערכים מרכזיים במורשתו התרבותית של עמנו תוך התמודדות אישית עם משמעותם של ערכים אלו עבורכם באמצעות חשיבה, פעילות יוצרת ושיח כיתתי. העיסוק בערכים הנידונים בספר מותנה בהבנת המקורות, ריקעם ולשונם ולפיכך הלימוד בו הוא פתח נוח ללימוד ולהכרות עם עולמה של תרבות ישראל בכלל ועולמם של חז"ל שעיצבו את פני היהדות לאחר חתימת המקרא בפרט.

(מתוך המבוא לספר הלימוד)

חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics