אני מודה, אני מבזבזת מידי הרבה זמן בפייסבוק, אבל השבוע אוכיח שזה משתלם. כי השבוע קטע מהמציאות הפייסבוקית שלי הופכת לממשית, ומעל שלוש מאות חברבוקים שלי נפגשים כדי לעשות עוד צעד כדי  לשנות משהו בעולם.

זה קורה בכנס של קבוצת הפייסבוק "אני פמיניסטית *דתיה* ואין לי חוש הומור" יש בקבוצה מעל 5,700  חברותים (לא, לא טעות כתיב, אלא שפה פנימית החותרת תחת העברית) והיא מציעה שינוי חברתי מסעיר בתוך הציבור הדתי-לאומי אבל גם הרבה מעבר לו. תמצאו שם אין סוף דיונים: דיון אודות מקומן של אמהות בברית המילה ומאבק לאינטרסים של נשים בבתי הדין,  שינויים ענקיים וקטנטנים בבתי הכנסת, נשים באקדמיה, תמיכה בנפגעי פגיעה מינית ונשים בצה"ל, בפוליטיקה מקומית וארצית. ויש מאבק נגד הרב דרוקמן שנותן למוטי אלון בית, בצד תחרות גדושת אירוניה והומור על מי יהיה רבה"ק (=רב הקבוצה) הרב אבינר או מתחרהו הגדול הרב אפרתי.

אני ממארגנות הכנס, התנדבתי. ומצאתי את עצמי, בין השאר, עובדת עם בחורה בת 19 (לא, היא לא בצבא, כי היא קבלה חינוך חרד"לי והיא תשלים שירות לאומי של שנתיים) וזו חוויה שממחישה איך פייסבוק פותח את השורות, ומשטיח היררכיות ומאפשר לי להקשיב לקולות שלרוב אין לי נגישות אליהם.

זו קבוצה שמודעת לעצמה ולכן מעניין לראות מי מדברת במליאת הכנס, למי בכל זאת ניתן יותר מקום?

הנה: ח"כ מירב מיכאלי – כי היא פמיניסטית אבל חילונית מאד. בחירה זו קשורה למודעות לעובדה שהמעשה הפמיניסטי של נשים דתיות הוא בתוך הקהילה אבל גולש כל העת ממנה ולתוכה, ויש צורך לחדד מה ההבדל בין פמיניזם דתי לחילוני, ומה בכל זאת הדמיון בין פמיניסטיות דתיות וחילוניות, היכן אנחנו נפגשות ואיפה חיוני שנשתף פעולה.

ואכן, יש בקבוצה לא מעט נשים חילוניות אבירמה גולן, וצפי סער מהארץ אבל גם דניאלה לונדון מידיעות, כותבות מ'מקור ראשון', העיתון מגזרי. ועיתונאים רבים אחרים. (וכן, יש גברים פעילים גם בקבוצה וגם לכנס  יגיעו להערכתי כ 10%) יש רבות רפורמיות ורבנים קונסרבטיבים, המון אקדמאים מהארץ ומחו"ל. והקבוצה כיכבה בכלי התקשורת: אצל בגלובס ואצל בן כספית, אצל ספי עובדיה ויועז הנדל ובציפורי לילה, במוצ"ש של מקור ראשון וסופשבוע של מעריב, ישראל היום, אורלי וגיא, עושים צהרים ועוד.

האורחת השניה במליאה היא פרופ' פנינה מוצפי-הלר. כי זו קבוצה המודעת מאד לאופי האשכנזי שלה, המשקף את הקהילה הדתית לאומית בארץ ומוצפי- הלר היא פמיניסטית מזרחית שיכולה להרחיב עבור המשתתפותים את גבולות המחשבה, הרגישות והמעשה החותר לשוויון.

ויהיה סטנד אפ, ופלאש-מוב, (לא מתכחשות לגוף!) ודיון על מחירה של אבדן התמימות הדתית (בדיון שאני אנחה יחד עם ד"ר רונית עירשי) ופמיניזם צעיר ותפילת ערבית ובה שלוש עזרות, נשים גברים ומעורבת. ובדיחות על החניה, וצניעות. ויש מלא אוכל, כי נשים וזה.

והערה על פוליטיקה (בכל זאת, זה 'הארץ'): יש בתוך הקבוצה מודעות ורגישות לפערים הפוליטיים, כל הספקטרום הציוני נמצא בה, וכמדיניות אנחנו נמנעות מדיונים פוליטיים (מה כבר יכול לצאת מדיון על מתנחלות בשטחים בין אמילי עמרוסי לצפי סער?!) ובכל זאת, יש לא מעט השוואות מלאות למידה ואמפטיה לנשים מהעולם המוסלמי והנוצרי. יש לקוות שקוראי הארץ יוכלו להעריך את העובדה שהימניות האוטומטית של הציבור הדתי לאומי נעלמה מהקבוצה. עבור מי שגדלה בחינוך הדתי-לאומי זה לא מעט. בכלל.

האם כל זה מצדיק את הזמן המושקע בפייסבוק? אלהים יודעת.

הכנס הפדלחוש"י** "שהזמן גרמן – פמיניסטיות דתיות עושות" יתקיים במכון הרטמן בירושלים, ביום חמישי הקרוב, ר"ח שבט, 2.1 בשעה  18:30.

** ראשי תיבות פמיניסטית דתיה ללא חוש הומור