/ מדרשיית הרטמן לבנות

חדשות המדרשיה – תשרי תש"ף

Image by armennano from Pixabay
Image by armennano from Pixabay

אנו מאחלות לכולם שנה טובה ומבורכת, שנדע רק שמחות וטוב, שנה של התקדמות, שגשוג ופריחה.

במעט הימים שבין ראש השנה יום הכיפורים,  בנות המדרשייה עברו הרבה…
אנו שמחות לשתף בסמינרים שהתקיימו בחטיבה העליונה ובחטיבת הביניים. היו אלה סמינרים משמעותיים, עמוקים ומעוררים לחשיבה, התבוננות פנימית, חשבון נפש ובע"ה – גם קבלה לעתיד….

סמינר חטיבה עליונה- "פתוח סגור פתוח"-

סביב שבת שובה, התקיים השנה הסמינר השנתי של כיתות ט'-י"ב בנושא "פתוח –סגור-פתוח". במהלך הסמינר שהתקיים בכפר עציון, עמדנו עם הבנות על המתח בין פתוח לסגור ועל יחסי הגומלין ביניהם. יחד שאלנו שאלות על גבולות שמחד יכולים להגביל ומאידך יכולים לאפשר ולפתוח תנועה רחבה יותר. הייתה חוויה מיוחדת ומרגשת ללכת לכותל ביום חמישי בלילה, בליל סליחות יחד עם המוני עם ישראל ולהשתתף במוצאי שבת בסליחות במדרשה במגדל עוז. בסיורים השונים בקיבוץ בשבת אחר הצהריים נתנו את הדעת לנושא זה של "פתוח- סגור- פתוח" בהקשרים שונים: ביחסים חברתיים ומשפחתיים, בעולם של חינוך ביחס לשונה, בהיבט פוליטי של יחסי יהודים ופלשתינאים בגוש עציון, בשאלות של אינדיבידואליזם מול קולקטיב בקיבוץ וכמובן – בעמידה שלנו אל מול הקב"ה ובהקשר של החיים הדתיים והרוחניים שלנו.

הסמינר היה מוצלח מאד, הייתה אווירה טובה ונעימה והוא בהחלט פתח את הבנות לחשוב על הגבולות הפנימיים והחיצוניים בחיים שלהן – נושא שעוד יקבל ביטוי בהמשך השנה, בהקשרים שונים.

"ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רע הגזירה"-

סמינר ימים נוראים כיתות ז-ח – בנושא: תשובה, תפילה, צדקה-

במהלך שלושה ימים, עסקו בנות כיתות ז', ח' בשלושה יסודות אלו של תשובה, תפילה וצדקה בדרך של לימוד וחוויה. הבנות עסקו בלימוד ופעילות חווייתית מגוונת, מעניינת ומעוררת השראה.

ביום שעסק בתשובה- הבנות עסקו עם המחנכות בשאלה האם אפשר להשתנות ואיך עובדים על המידות? הן למדו בחברותות על דגמים של תשובה והקשיבו לפאנל מורות שעסק בסיפורי תשובה קטנים וגדולים. השיתוף האישי של המורות פותח את הבנות וגורם להן לשתף גם בסיפורים ותובנות מחייהן שלהן.

ביום שעסק בצדקה, הבנות למדו בחברותות על מקומן של מצוות בין אדם לחברו בעבודת ה' ועל אחריות חברתית. הן שמעו שיחה מרתקת וסוחפת ("מעשים גדולים של אישה פשוטה") מפי אסתי לרר: תורמת כליה ועושה מעשי חסד. בהמשך היום, הבנות נחשפו לתכנית השנתית של המעורבות החברתית במדרשיה, שכבת ז' הכינה קישוטים ועוגות לקראת פרויקט "בונות סוכה", ושכבת ח יצאה לגיוס כספים לפרויקט "בונות סוכה" .

ביום שעסק בתפילה, הבנות התכנסו באשמורת הבוקר בימין משה לשירה וסליחות. משם הלכו לכיוון קבר דוד, לשמוע שיחת התעוררות ואמונה מפי מירב בדיחי, מנהלת המדרשיה (שנמצאת השנה בשבתון), על תיקון המידות על ידי טיפוח הקשר עם הקב"ה. סיימנו בהתרגשות בתפילת שחרית בכותל, שהמה מבקרים בתקופה זו של השנה.

משהגיעו למדרשייה, חיכתה לבנות ארוחת בוקר משותפת, יחידת מחנכת לסיכום הסמינר ואיחולים לחתימה טובה.

בונות סוכה-

כבכל שנה, יצאו תלמידותינו לבנות סוכות אצל משפחות אשר זקוקות לסיוע וכן במוקדים קהילתיים. פתחנו את היום בלימוד הלכות סוכה ובשיח אודות החשיבות החברתית שבאה לידי ביטוי במצוות החג וכמובן בבניית הסוכה עבור משפחות אלו.

זוהי הזדמנות להביט סביבנו על הקהילה בה אנו חיות, לאתר צרכים שאינם רק צרכים פיסיים, ללמוד הלכות סוכה לא באופן תיאורטי אלא מעשי מאד, כהוראות בנייה, ולזכות את הרבים במצוות הסוכה. בנוסף לכך, שימש הפרויקט להדגשת האג'נדה הפמיניסטית, המשתפת נשים בבנייה הפיסית ומאפשרת להן עצמאות.

לשמחתנו, התלמידות כבר מנוסות בתהליך הבנייה וניכר שהן הפיקו ממנו הנאה רבה לצד העשייה החברתית החשובה. תודה רבה לכיתות ז' היקרות על הקישוטים היפים ששימחו את המשפחות והקהילות.

השנה אפילו כתבו עלינו באתר של חדשות טובות: לחצו כאן לקריאה

למידה משמעותית וחווייתית באופן שוטף-

במדרשייה, גם במסגרת השיעורים "השוטפים", אנו נרתמות ללמידה משמעותית ומאתגרת, ואנחנו שמחות לשתף אתכם בדוגמה מעניינת: בנות יב' שלומדות ל5 יח' בתנ"ך יצאו לסיור לימודי בעמק האלה. הדריך אותנו ד"ר גבי ברזלי, מומחה לתנ"ך וארץ ישראל. התחלנו בתל בית שמש, למדנו מהי תל מקראית, כיצד חופרים חפירות ארכיאולוגיות, היכן עבר גבול ישראל ופלישתים באותה התקופה והיכן עבר ארון ה' בחזרתו לשטח ישראל בסיפור המופיע בשמואל א', פרקים ד'-ו'.

בחלקו השני של הסיור ביקרנו בתל עזקה, דרך מבט על השטח, הבנו מדוע שם נערכה מלחמת ישראל ופלישתים בסיפור דוד וגוליית, למדנו על יכולותיו המגוונות של דוד וניסינו להבין יחד את פרטי הסיפור העדינים. היה יום מעניין ונעים.

כולנו יחד…..

כחלק מקהילה שאנו מייצרות במדרשייה, אנו חולקות אירועים משמעותיים אחת עם השנייה. זכינו בשבוע שעבר להתרגש ביחד עם מיכל גלסמן מכיתה ז'/1 שעלתה לתורה בפעם הראשונה לפני בת המצווה שלה שהתקיימה בשבת. זה היה מעמד מרגש מאוד. מיכל קראה נהדר, בביטחון, בהשתתפות אמה ומשפחתה. אנו מאחלות רק שמחה וטוב, ושנרבה שמחות יחד!

קצת מההווי….-

כיתה ח'2 בארוחת בוקר כיתתית ופעילות של הכנת קאפקייקס בהובלת וועדת חודש המקסימות!

רגע של נחת…..

אנחנו גאות מאוד באסיף טור-פז, בוגרת שלנו, שסיימה את הלימודים במדרשייה בשנה שעברה, שנבחרה להיות אחת מ"הנוער המשפיע" של מקור ראשון. אנחנו גאות בה מאוד ומאחלות לה שתמשיך להשפיע טוב ולעשות טוב בעולם. כל הכבוד!

אנו שולחות תנחומים למשפחתה של רוחי איבקר ז"ל, אמא של גליה תלמידתנו ושירה בוגרת שלנו, שהלכה לעולמה אחרי מאבק ממושך וקשה במחלת הסרטן. מן השמיים תנוחמו.

 נשתמע בחודש הבא….

עוד בנושא
חיפוש
עיקבו אחרי מכון הרטמן
הרשמו לניוזלטר של מכון הרטמן

SEND BY EMAIL

The End of Policy Substance in Israel Politics